تعرفه های گمرکی گرجستان

تعرفه گمرکی در گرجستان

قانون های مالیاتی و تعرفه های گمرکی

ماده ۱۹۶ : کالای مورد پرداخت تعرفه های گمرکی : تعرفه گمرکی براساس ارزش کالا که از گمرک کشور گرجستان عبور می نماید تعرفه گمرکی اخذ می شود . اگر شرایط دیگری در این قانون تعریف نشده باشد .

تعرفه گمرکی در گرجستان

ماده ۱۹۷ : نرخ تعرفه ها :

۱ – کالاهای ذیل نرخ ۱۲ درصدی تعرفه ای را شامل می شود :

اهم این کالاها عبارتند از : مرغ زنده و هر نوع طیور ، گوشت گاو و گوسفند تازه ، سرد و منجمد شده ،

محصولات لبنیات ( از قبیل دوغ ، شیر ، خامه ، کفیر ) ، تخم مرغ ، عسل طبیعی ، سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، پیاز ، سیر ، کلم ، گل کلم ، هویج ، تربچه ، چغندر ، خیار ، حبوبات ، هر نوع سبزی ، قارچ از نوع خانواده agaricus ، گردو ،

موز ، نارنگی ، پرتغال ، لیمو ، انگور ( تازه و یا خشک شده ) خربزه ، سیب ، گلابی ، به ، انواع آلو ، آلبالو ، هلو و انواع میوه های دیگر ، خشکبار ، چای ، آرد گندم و یا جو ، آرد سیب زمینی ، کالباس ، مواد غذایی آماده هوموژنیزه ،

شکر ، محصولات شکری مانند قنادی و شکلات شکری ، کنسرو گوجه فرنگی ، قارچ و سبزیجات دیگر ، انواع مرباجات ، آناناس ، آب میوه طبیعی ، ترکیبات قهوه و چای ، سس های مختلف ،

آب و آب معدنی ساده و گازدار ، آب جو بدون الکل ، تنباکو و محصولات تنباکو ، نمک ، گوگرد ، خاک و سنگ ، گچ ، آهک و سیمان ، مواد شوینده و تمیز کننده ، کف پوش های پلاستیکی و لاستیکی ،

کابین دوش و لوازم حمام ، محصولات پلاستیکی ، ظروف غذا خوری و بقیه لوازم بهداشتی ، قاب های در و پنجره ، پرده ، محصولات چوبی ، انواع سنگ های تزئینی ، قیر و محصولات نفتی برای آسفالت ،

مصالح ساختمانی ، پوشاک ، کفش و کلاه ، انواع کاغذ و مقوا ، جواهرات و فلزات گران قیمت ، ماشین آلات ساخت و ساز ، ماشین آلات تولید گاز تحت فشار ، مخازن مختلف که با ظرفیت حداکثر ۳۰۰ لیتر ، مخازن مخصوص برای گاز مایع ، ورق های فلزی ، انواع بخاری .

۲ – کالاهای ذیل نرخ ۵ درصد تعلق می گیرد :

پنیر ، گوشت خوک ، لوازم آرایشی ، انواع عطر ، صابون ، واکس ، مخازن با ظرفیت بالاتر از ۳۰۰ لیتر ، لوازم تحریر، انواع دستکش ، مجسمه تزئین ، تیر برق ، مس ، کابل ها کواگسیا ، الکل ، پلیمر ، ورق های پلاستیکی ، فیلم و نوارهای صوتی ، درب و پنجره فلزی و غیر فلزی .

۳ – بقیه کالاها با نرخ صفر درصد محاسبه خواهد شد .

۴ –  ترخیص موقت کالا به میزان ۳ درصد در ماه از ارزش کل کالا هنگام ارائه برگ ترخیص محاسبه می شود .

( هر روزی که کالا معرفی می شود و ترخیص می شود هر ماه سه درصد از ارزش کلی باید پرداخت شود ) این مبلغ باید تا روز ۱۵ هر ماه پرداخت شود . آخرین پرداخت باید روز آخر ترخیص موقت ، پرداخت شود . وارد کننده می تواند کل مبلغ مورد نظر را یک دفعه پرداخت کند .

۵ – جمع پرداخت هایی که در بند چهار تعریف شده است ( بدون هزینه های ثبت ) نباید بیشتر از مالیات واردات باشد و روز ترخیص برای آن کالا مشخص شده است .

۶ – در جدول ملی کالاهای وارداتی و فعالیت اقتصادی خارجی کشور ،

ماشین های سواری که حد ۸۷۰۳ تعریف شده اند مالیات این چنین ماشین ها ، ۰۵/۰ لاری ضربدر سی سی موتور ماشین باضافه ۵ درصد مالیات وارداتی برای هر سال از قدمت ماشین ، محاسبه خواهد شد .

موارد حمل بار دستی :

ماده ۱۹۸ : نحوه پرداخت تعرفه ها :

۱ – مالیات واردات براساس نرخ کالا محاسبه می شود به غیر از مواردی که در بند سوم و ششم ماده ۱۹۷ تعریف شده است .

۲ – پرداخت مالیات وارداتی براساس برگ ترخیص صادر شده از طرف نهاد رسمی انجام می شود .

ماده ۱۹۹ : معافیت از پرداخت تعرفه ها :

موارد ذیل از پرداخت مالیات معاف می باشند :

۱ ) کالاهایی که برای رفع حوادث مترقبه و کمک های بشر دوستانه ارسال می شود .

۲ ) کالاهایی که براساس کمک های بین المللی ارسال شده و در چهارچوب حکم رئیس جمهور قرار می گیرد .

۳ ) کالاهایی که از طریق کمک های مالی کشورهای خارجی و یا نهادهای بین المللی تامین می گردد و حداقل ۲۵ درصد ارزش آن از طریق کمک های بین المللی تامین شده است از پرداخت تعرفه معاف خواهد بود . وزارت دارایی گرجستان عناصر این کمک های اقتصادی را بر اساس تصویب نامه ویژه مجلس مشخص می کند .

۴ ) از طرف شخص حقیقی

۴ – ۱ ) ظرف یک روز کاری ، کالاهایی که در فهرست فعالیت اقتصادی خارجی این کالاها با کدهای یاد شده است با ارزش کلی تا ۵۰۰ لاری و همچنین مواد غذایی تا ۳۰ کیلو ( شامل پست ) که برای فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته نمی شود ، از پرداخت مالیات معاف است .

۴ – ۲ ) ظرف سی روز و یک مرتبه ، کالاهایی که در فهرست فعالیت اقتصادی خارجی با شماره های ۲۸ و ۹۷ ذکر شده است و ارزش کلی آن تا ۵۰۰ لاری و همچنین مواد غذایی تا ۳۰ کیلو ( شامل پست ) که برای فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته نمی شود و از پرداخت مالیات معاف است .

۴ – ۳ ) یکبار و یک روز از طریق هوایی و ظرف سی روز و غیر هوایی ، ۲۰۰ نرخ سیگار و ۵۰ عدد سیگار برگ و ۲۵۰ گرم محصولات تنباکو از مالیات معاف است .

۴ – ۴ ) محموله های پستی تا ارزش ۳۰۰ لاری و تا ۳۰ کیلو معاف از مالیات هستند .

۴ – ۵ ) محموله های هوایی تا ۳۰۰۰ لاری و تا ۳۰ کیلو از مالیات معاف می باشد .

۵ ) مواد غذایی کودکان و مواد غذایی مخصوص بیماران دیابتی که برچسب ویژه داشته باشد که برای فروش عمده و غیر عمده در نظر گرفته نمی شود از مالیات معاف هستند.

۶ ) نوارهای فیلم برای مصرف پزشکی و سرنگ انسولین که مخصوص بیماران دیابتی هستند معاف می باشد .

۷ ) کالاهایی که برای پروازهای بین المللی و یا مسیرهای دریایی بین المللی که باید به کشتی و یا هواپیما برسانند معاف می باشد .

۸ ) ماشین آلات و وسایل نقلیه قطعات و مصالح دیگر مخصوص صنایع نفت و گاز که در قانون نفت و گاز گرجستان تعریف شود ، معاف است .

۹ ) کالایی که از طریق دولت گرجستان مصادره شده و یا کالاهایی که صاحب نداشته باشد طبق قوانین گرجستان ، معاف از مالیات هستند .

۱۰ ) تنباکو و محصولات دخانیات کلا از اول ژانویه ۲۰۱۲ ، از مالیات معاف می باشد .

۱۱ ) واردات کالاهای تولید شده در منطقه آزاد صنعتی از مالیات معاف می باشد .

۱۲ ) وسایل نقلیه با موتور های برقی از مالیات معاف می باشد.

مالیات در گرجستان

ملاحظه :

تعرفه گمرکی براساس قیمت اظهار شده ، توسط فرد وارد کننده تعیین خواهد شد . چنانچه قیمت ارائه شده خیلی پایین تر از قیمت واقعی باشد و اداره گمرک گرجستان به چنین اظهار نامه مشکوک شود براساس ۶ روش های رایج در گمرک های کشورهای مختلف ، میانگین قیمت واقعی کالا را خود کارشناسان گمرک گرجستان تعیین می نمایند

تعرفه های گمرکی گرجستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top